Press Releases

Get The Latest News

search
Site Map »
Hög presterande Nätverkssäkerhet till mindre Företag

SUNNYVALE, Calif. - 20 maj 2008 - SonicWALL meddelar att de idag släpper Network Security Appliance (NSA) 2400 som främst är tänkt att passa företag med under 100 anställda.

NSA 2400 ersätter PRO 2040 och levereras med nästa generations Unified Threat Management (UTM). Den nya plattformen drar också full nytta av den nyligen släppta Reassembly Free Deep Packet Inspection (RFDPI) 8 motorn som använder en flerkärnig design för att granska både inkommande och utgående nätverkstrafik utan att prestandan påverkas. Den kraftfulla kombinationen av UTM i flera lager och DPI innebär att IT-administratörer på de mindre företagen inte längre måste välja mellan säkerhet och prestanda, de kan ha både och.

NSA 2400 erbjuder samma ”allt-i-ett-lösning” som genomsyrar hela NSA-serien, vilket bland annat inkluderar intrångsskydd, innehållsfiltrering och en integrerad applikationsbrandvägg som ger ett brett skydd mot virus, trojaner, maskar och nätfiske. Möjligheten att konfigurera NSA efter tycke och smak ger företagen stor administrativ frihet. Applikationerna kan ställas in för varje enskild användare, e-post-användare och IP-subnät, eller schemaläggas för olika situationer och scenarier.

Den nya plattformen ger en kostnadseffektiv säkerhetslösning för exempelvis företag inom den svenska detaljhandeln där en viktig säkerhetsaspekt rör kreditkortstransaktioner. Säkerhetsutrustningen hjälper butikerna att leva upp till den senaste versionen av Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS) som anger hur kreditkortsinformation ska behandlas vid transaktioner.

En nyligen genomförd undersökning från SonicWALL visar att hela 69 procent av inköparna anser att just kostnaden varit en av de viktigaste faktorerna vid köp av säkerhetsprodukter – det vill SonicWALL råda bot på. "Hackare, malware och nätfiske är verkliga säkerhetshot för alla företag, oavsett storlek. Med lanseringen av NSA 2400 finns nu en komplett, högpresterande UTM-lösning för små och medelstora företag till en bråkdel av kostnaden hos konkurrenskraftiga erbjudanden", säger Jon Kuhn, produktchef på SonicWALL.

NSA 2400 kostar från 2495 dollar. För mer information besök: http://www.sonicwall.com/

Om SonicWALL

SonicWALL:s produkter ämnar förbättra prestandan och effektiviteten hos företag i alla storlekar genom att minska kostnaden och komplexiteten i att driva ett säkert nätverk. Mer än en miljon SonicWALL-produkter har sålts genom företagets nätverk av 10,000 försäljningspartners, vilket har hjälpt mer tiotals miljoner företagskunder över hela världen med säkerhet och kontroll av data. SonicWALL:s prisbelönta lösningar inkluderar nätverkssäkerhet, säker fjärråtkomst, innehållssäkerhet, backup och återhämtning, och policy- och managementteknik. För mer information: http://www.sonicwall.com.

För mer information kontakta:

Dennis Bergström, Technical Account Manager, SonicWALL Norden
0733-364 281
dbergstrom@sonicwall.com

Joakim Lind, Cloudberry Communications AB
Norrlandsgatan 12, 4tr
111 43 Stockholm
0709-286 973
08-551 112 14

Back to Top
© 2009 SonicWALL, Inc.|Privacy Policy|Contact Us|What's New?RSS|Site Feedback
© 11/18/2009 5:38:53 AM SonicWALL, Inc.  |  sonicwall.com
X